Aşka Aşıkların Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Aşka Aşıkların Forumu

SEFA & BURÇİN

Giriş yapGiriş yap  AnasayfaAnasayfa  GaleriGaleri  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  

MEB'in kapasitesi geliştirilecek

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek
Yazar Mesaj
Admin
Admin
Admin
Admin

Statü:

Erkek Yaş : 34 Kayıt tarihi : 29/07/08 Mesaj Sayısı : 68 Nerden : Aşkımın Yanından Lakap : Best_The_Aragorn İş/Hobiler : öğrenci
MesajKonu: MEB'in kapasitesi geliştirilecek Salı Ağus. 12, 2008 9:37 am

MEB'in kapasitesi geliştirilecek Bakancelik010107Millî Eğitim Bakanı Çelik ve Maliye Bakanı Unakıtan, AB finansörlüğünde hazırlanan "Milli Eğitim Bakanlığının Kapasitesinin Geliştirilmesi" ile "İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi" projelerinin tanıtım toplantısına katıldı Toplantıda konuşan Milli Eğitim Bakanı Çelik, 5 yıllık sürede, AB'yle 246 milyon dolarlık 3 projeyi hayata geçirdiklerini vurgulayarak, projelerin parasal yönünden çok uluslararası tecrübeye önem verdiklerini söyledi.

AB destekli projelerdeki bedelin, Milli Eğitim Bakanlığının bütçesi içerisinde fazla bir anlam ifade etmediğini anlatan Bakan Çelik, ancak AB standartlarına ulaşmak, uzmanların ve kurumların birikiminden yararlanmak, tecrübelerinden faydalanmak amacıyla bu tür projeleri önemsediklerini kaydetti.

Türkiye'deki işsizliğin, eğitimli iş gücüyle önüne geçileceğini bildiren Milli Eğitim Bakanı Çelik, şöyle konuştu: "Bunu bildiğimiz için bu işe ciddi bir para ayrıldı. 2008 yılında işsizlik fonundan mesleki ve teknik eğitim için ayrılan para 242, 2009 yılı için de 300 milyon YTL'dir. İşsizlik fonundan ayrılan 542 milyon YTL, işsizliğin azaltılmasına yönelik meslek kursları ve meslek eğitimi içindir. Bu kurslar Çalışma, Sanayi ve Milli Eğitim bakanlıklarının iş birliğiyle yapılacak. Hükümetimiz kendi kaynaklarından bu ciddi paraları ayırırken, bir taraftan da AB fonlarından yararlanmak için arkadaşlarımız kolları sıvadılar. Bu projeler hazırlandı ve bugün de Türkiye'nin serhat şehri Van'dan projelerin startını veriyoruz. Projeleri buradan başlatmamız da bir tesadüf değildir. Van'ın proje hazırlama, hayata geçirme ve AB kaynaklarından yararlanma konusunda ciddi birikimi var. Bundan sonra da ümit ediyorum ki bu devam edecektir."

Bakan Çelik, firmaların, gazetelerin ilan sayfasına her gün binlerce iş ilanı verdiğini belirterek, vasıflı ve alanında yetişmiş uzman insan bulunamadığı için ülkedeki işsiz sayısının fazla olduğunu ifade etti.

Gençlerin genel olarak düz liseleri tercih ettiğine ve okulu bitirdikten sonra işsiz kaldığına dikkati çeken Bakan Çelik, şöyle konuştu: "Oysa meslek lisesinden mezun olan gençler daha rahat iş bulabiliyorlar. Herkes beyaz yakalılığa talip olduğu zaman o memlekette üretim yapacak iş gücü bulmakta zorluk çekersiniz. Vanlılar der ki (Sen ağa, ben ağa; ya bu ineği kim sağa). Birileri ineği sağacak ki hep birlikte süt içelim. Herkes süt içmeye talip, ama kimse inek sağmaya talip değil. Bu memleketin elbette diplomata, İngilizce, Türkçe, Matematik öğretmenine ihtiyacı vardır. Ama bu memleketin kaynak yapacak, duvar ustası olacak insanlara da ihtiyacı var. Bu projeler işte bunun içindir. Seçilen iller Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgelerinde potansiyeli olan illerdir."

Bakan Çelik, geçen süreçte, meslek yüksekokullarını ıslah etmeye çağırdıkları YÖK'ün daha önemli işleri olduğu için meseleye el atılmadığını kaydederek, "Türkiye'de 600 küsür meslek yüksekokulu var. Üzülerek söylüyorum ki bazıları istisna edilirse, diğerlerinin durumu hiç de iyi değil" dedi.

Mesleki teknik eğitimin, senkronize bir şekilde çıraklıktan yükseköğretime kadar yeniden verimli hale getirilmesi için çalıştıklarını açıklayan Bakan Çelik, gelişen teknolojiye paralel olarak Türkiye'de vasıflı insan yetiştirmek için Hükümetin üzerine düşeni yaptığını dile getirdi.

AK Parti hükümetleriyle birlikte ülke tarihinde bir ilk yaşandığını ve Milli Eğitim Bakanlığının, ülkenin en büyük bütçesine sahip bakanlık olduğunu ifade eden Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Sayın Bakan'ımızın, Maliye Bakanı olarak çok cömert olduğunu söyleyemeyiz, ama eğitime karşı çok cömerttir. Maliye bakanları tabii ki çok cömert olamaz, olursa mali denge bozulur, dengeyi korumak zorundadırlar. Bu memlekette, (Kim ne verirse ben 5 katını veririm) diyen siyasetçiler gördük. Bol keseden para basan yönetimler gördük ve para pul oldu. Altı tane sıfır yan yana geldi. Ben bakanımıza buraya gelmeden söyledim. Sizin soyisminiz Unakıtan, ama Van'da 20 tane un fabrikası var. Bize un lazım değil. Van'a gelince biz Unakıtan değil, Kemal Paraakıtan istiyoruz."

Bakan Hüseyin Çelik, Milli Eğitim Bakanlığının 1 milyon personel ve 60 bin okulu olan, 20 milyon öğrenciye hitap eden büyük bir bakanlık olduğunu belirterek, Bakanlığın yanlış işlemesinin Türkiye'nin yanlış işlemesi anlamına geldiğini, bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığını cüssesi itibariyle küçültüp, fonksiyonları itibariyle büyüteceklerini sözlerine ekledi.

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan da en iyi yatırımın insana yapılan yatırımın olduğunu ve bunun milli eğitimle mümkün olduğunu vurgulayarak, Maliye Bakanlığının da bunu bildiği için bütçeden en fazla payı Milli Eğitim Bakanlığına ayırdığını söyledi.

İnsana yapılan yatırımın ülkeyi hiçbir zaman darda bırakmayacağını ifade eden Bakan Unakıtan, az gelişmiş ülkelerde yetişmiş eleman bulunmadığını, Türkiye'nin teknik eleman konusunda kuvvetli olması durumunda, kalkınmada daha büyük hamle yapacağını anlattı.
Bakan Unakıtan, ülkelerin birbiriyle ekonomik büyüme konusunda yarıştığına değinerek, teknik altyapının kuvvetli olması durumunda ekonomik büyümenin de artacağını ifade etti.

AK Parti hükümetlerinin ülkeyi dünyaya açtığını ve AB'ye katılım sürecinde bu tür projelerin büyük önem taşıdığını bildiren Bakan Unakıtan, şöyle dedi: "Hayatta mesleği olmayan bir adam bir işe yaramaz. Mesleğin ne? (Her işi yaparım) palavra, geç gitsin. Bir iş yapamazsın. Meslek sahibi olmak fevkalade önemli, ama mesleğinin gerektirdiği şekilde meslek sahibi olunmalı. Ülkeyi kalkındıran, üretimi yapan bu insanlar. Üretim yaptığın müddetçe ülke kalkınır, milli gelir artar. Yapmazsan hiçbir şey olduğu yok. Bu nedenle bu işin mimarı olan Bakan'ımızı, çalışma arkadaşlarını, AB'yi tebrik ediyorum."
https://sefa-burcin.yetkin-forum.com

MEB'in kapasitesi geliştirilecek

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön
1 sayfadaki 1 sayfası